Czy doradca podatkowy prowadząc działalność gospodarczą może, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatki na kurs języka angielskiego prawniczego organizowany przez szkołę języków obcych?

Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w ŁodziIPTPB1/415-590/14-5/AG

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższy przepis ma charakter ogólny. Z tego względu, każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy badać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania wyróżnia się koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie). W przypadku kosztów pośrednich brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników, koszty reklamy.

Zatem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:

  • faktycznego poniesienia wydatku,
  • istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,
  • braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy,
  • odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

Przy czym obowiązek wskazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy czym należy mieć na uwadze, że obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

W świetle powyższego dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na kurs języka angielskiego prawniczego organizowany przez szkołę języków obcych, kończącego się wystawieniem certyfikatu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady ma charakter osobisty.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, że jako doradca podatkowy, świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw. Kancelaria z którą współpracuje umożliwia mu obsługę zleceń wykonywanych na rzecz klientów zagranicznych. Obsługa oddziałów spółek zagranicznych (w Polsce) jest niemożliwa bez biegłej znajomości języka angielskiego prawniczego. Warunkiem otrzymania tych zleceń jest przedstawienie klientom certyfikatów świadczących o zdolnościach lingwistycznych (język angielski prawniczy). Ponieważ Wnioskodawca nie posługuje się na tyle biegle językiem angielskim zamierza w przyszłości uczestniczyć w płatnym kursie językowym, prowadzonym przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego, która po ukończeniu kursu wystawi Mu certyfikat, a On będzie mógł przystąpić do międzynarodowych certyfikatów z języka angielskiego prawniczego.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wydatki, które Wnioskodawca świadczący usługi doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw będzie ponosił w związku z uczestnictwem w płatnym kursie językowym, prowadzonym przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego nie spełniają kryterium celowości wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał, że świadczenie usług doradztwa podatkowego na rzecz oddziałów spółek zagranicznych (w Polsce) wymaga znajomości przez Niego języka angielskiego prawniczego. Z wniosku o wydanie interpretacji wynika jednak, że Wnioskodawca posiada umiejętność bezpośredniego komunikowania się w tym języku, przy czym chciałby posługiwać się tym językiem bardziej biegle. Nabycie takich umiejętności umożliwiłoby Mu ukończenie kursu języka angielskiego prawniczego prowadzonego przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego. Ponadto ukończenie takiego kursu pozwoliłoby Mu uzyskać certyfikat, a to z kolei umożliwić zdobycie certyfikatu międzynarodowego z języka angielskiego, które świadczyłyby o Jego zdolnościach lingwistycznych. W takiej sytuacji, mimo że Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku stwierdził również, że warunkiem otrzymania zleceń obsługi oddziałów spółek zagranicznych (w Polsce) jest przedstawienie klientom certyfikatów świadczących o Jego zdolnościach lingwistycznych, wydatki poniesione na kurs języka angielskiego uznać należy za służące podnoszeniu poziomu Jego wiedzy z zakresy języka angielskiego, nie zaś ponoszone wyłącznie w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe, ponieważ wydatki na kurs języka angielskiego prawniczego prowadzonego przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego nie mogą stanowić dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.