Podzielona płatność funkcjonuje już drugi rok – nie jest generalnie obowiązkowa, ale coraz częściej jest wykorzystywana przez podmioty gospodarcze.

Przez te półtora roku rozmów z klientami rozwiewałam wiele mitów – dziś rozprawię się z tymi najpopularniejszymi.

MIT NR 1

JEŚLI NIE PODAM KLIENTOWI NUMERU MOJEGO KONTA VAT TO NIE BĘDZIE MI MÓGŁ ZROBIĆ PODZIELONEGO PRZELEWU.

NIE PRAWDA

Numer Waszego konta VAT nikomu nie jest potrzebny. W systemie bankowym nie można w ogóle zrobić przelewu na to konto VAT podając jego numer. Jeśli nasz klient chce nam zapłacić podzielonym przelewem musi wpisać jedynie nasze konto podstawowe i zaznaczyć, że ma to być split payment i pisać kwotę podatku VAT jaka ma być zapłacona na konto VAT.

Dlatego jeśli nie chcemy, aby klient zapłacił nam na konto VAT – możemy go poprosić, (albo ;)) . Podawanie lub niepodawanie numeru konta nie pomoże.

MIT NR 2

NIE JESTEM PODATNIKIEM VAT I NIE INTERESUJE MNIE MPP – PODZIELONA PŁATNOŚĆ.

NIE PRAWDA

Czy jesteś podatnikiem VAT, czy nie, bank stworzył Ci dodatkowe konto VAT. Jednak Twoi odbiorcy nie mają podstaw do płacenia Ci podzielonym przelewem – nie wykazujesz na swojej fakturze kwoty VAT.

Bardziej skomplikowana sprawa jest w przypadku Twoich dostawców – jeśli oni wystawili Ci fakturę za artykuły lub usługi z załącznika 15 ustawy o VAT (lista tutaj) na kwotę powyżej 15.000 złotych – musisz zapłacić podzieloną płatnością. Faktura taka powinna mieć adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, jedna jej brak nie zwalnia Cię z obowiązku takiego przelewu. W przypadku zapłaty w inny sposób – od 01.01.2020 – faktura ta nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

MIT NR 3

FAKTURA W EURO NIE MOŻE BYĆ OPŁACONA PODZIELONĄ PŁATNOŚCIĄ – NA KONTO WAT MOŻNA ROBIĆ TYLKO PRZELEW W ZŁOTÓWKACH

NIE PRAWDA

Przepisy dotyczące podzielonej płatności oczywiście stanowią, że płatność na konto VAT musi być w złotówkach. Ale… jednym z wymogów prawidłowo wystawionej faktury VAT jest ujęcie kwoty podatku od towarów i usług w złotówkach!

Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie zapłaty metodą podzieloną za fakturę wystawioną w euro. Jak to zrobić?

Kwotę netto przelewamy w euro na rachunek walutowy wskazany przez wystawcę faktury.

Kwotę VAT – przelewamy złotówkowym przelewem split payments.

Wpisujemy kwotę brutto przelewu = kwotę VAT.

Wpisujemy kwotę VAT = kwotę VAT.

To jest sposób na przelanie oddzielnie kwoty podatku VAT na konto VAT.

*******************************************************************

Jeśli macie jeszcze wątpliwości – piszcie do mnie – postaram się je wyjaśnić.

*******************************************************************

Niniejszy artykuł nie ma charakteru doradztwa podatkowego. Każda indywidualna sytuacja rzeczywista musi być analizowana odrębnie. Zapraszam do kontaktu – doradca@legowska.pl.

Jeśli poszukują Państwo profesjonalnego biura rachunkowego, które będzie również doradzało w sprawach gospodarczych i prawnych – zapraszamy do kontaktu z nami. Więcej…