Kasa fiskalna przy wynajmie prywatnym?

Kasa fiskalna przy wynajmie prywatnym?

Zdawało by się, że wynajmując prywatne mieszkanie, nie prowadząc działalności gospodarczej, nie trzeba mieć kasy fiskalne. Niestety to nie prawda – najem prywatny z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) jest traktowany jak działalność gospodarcza. I dlatego, aby skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy trzeba spełniać określone warunki (kreślone w rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).

KIEDY

NALEŻY ROZPOCZĄĆ EWIDENCJĘ ZA POMOCĄ KASY FISKALNEJ?

W ciągu dwóch miesięcy od końca miesiąca w którym przekroczony został limit 20.000 złotych.

PRZYKŁAD: wynajmujemy 2 mieszkania po 2000 zł każde. Od stycznia do maja pobraliśmy z tytułu czynszu 20.000 zł (czynsz za maj pobrano 20 maja i wtedy przekroczono limit). Obowiązek rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej rozpoczyna się 1 sierpnia.Czyli po 1 sierpnia każdą sprzedaż musimy „nabić na kasę”.

WAŻNE: należy zakupić kasę, zawiadomić urząd skarbowy o planowanej fiskalizacji kasy i ją „ZAFISKALIZOWAĆ” (uprawniona firma dokonuje jej fiskalizacji).

KIEDY NIE MUSIMY POSIADAĆ KASY PRZY WYNAJMIE PRYWATNYM?

– oczywiście dopóki nie przekroczymy limitu 20.000 złotych w poprzednim i obecnym roku;

lub

– kiedy otrzymujemy w całości zapłatę za czynsz i inne opłaty za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła – NA PRZYKŁAD: czytelne opisy tytułów przelewów.

lub

– kiedy usługi najmu i inne opłaty w całości zostaną udokumentowane faktur.

REASUMUJĄC: STOSUJĄC SIĘ DO TYCH ZASAD MOŻEMY KORZYSTAĆ ZE ZWOLNIENIA I NIE EWIDENCJONOWAĆ PRZYCHODÓW Z NAJMU PRYWATNEGO ZA POMOCĄ KASY FISKALNEJ!

Myślisz, że ten artykuł może być przydatny dla innych - podziel się!

Moment ujęcia kosztów wynagrodzeń w kosztach podatkowych. ZUS. PIT.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych opiera moment ujęcia wynagrodzeń i składek ZUS w kosztach podatkowych na zasadzie memoriału. Wypłacane wynagrodzenia i inne należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego [...]

Niniejszy artykuł nie ma charakteru doradztwa podatkowego. Każda indywidualna sytuacja rzeczywista musi być analizowana odrębnie. Zapraszam do kontaktu – katarzyna@legowska.pl.

2017-04-03T14:54:23+00:0031 sierpnia, 2015|2, kasa fiskalna, nieruchomości, podatki|0 komentarzy

Myślisz, że ten artykuł może być przydatny dla innych - podziel się!

Zostaw komentarz

Przejdź do góry